Danske erhvervsledere: Vi skal markedsføre os ud af krisen

31.03.2009 kl.12:42 af Tomas Gorrissen

Den 30. marts holdt Institut for Selskabsledelse stormøde med deltagelse af 400 topchefer. I forbindelse med mødet var der en sms afstemning, hvor resultatet var rigtig positivt. Ikke mindre end  45% tilkendegav, at salg og markedsføring var vejen ud af den krise de fleste virksomheder pt. oplever.  28% ville fokusere endnu mere på innovation og kun 18% mente at nedskæringer var udvejen.

Hos Responsive og Responsive Optimizer kan vi i den grad nikke til undersøgelsens resultater. Der er massivt fokus på responsskabende kommunikation og på kommunikation, der har til formål at fastholde og mersælge til de eksisterende kunder.

Du kan forbedre din bundlinie på under en uge!

18.03.2009 kl.13:12 af Bo Sannung

I gennemsnit kommer 40% af trafikken på din hjemmeside via søgemaskiner – domineret af Google. Årsagen er simpel. Mange taster dit firmanavn i søgeboksen frem for at skrive din www-adresse direkte ind i browseren.

Hvis du hører til dem som bare kigger på din webstatistik og ser, at der rent faktisk kommer 40% eller mere fra Google og ikke gør mere end det – går du og din virksomhed glip af en god omsætning.

(Læs mere…)

Etiketter: Markedsføring

Den økonomiske krise skaber idealistisk dialog med forbrugerne.

13.03.2009 kl.09:56 af admin

Trangen til at agere filantropisk i en krisesituation er stor i disse dage. I sidste kvartal af 2008 steg interessen for at skabe virksomheder med et socialt ansvar som udgangspunkt, viser tal fra Center for Socialøkonomi. ”Det sker på trods af den økonomiske krise”, siger Lars René Petersen, direktør for Center for Socialøkonomi til Politiken i dag (d. 11.03.09).

Fair Trade og hjælpeorganisationer som Folkekirkens Nødhjælp har altid gjort det; men nu er turen også kommet til andre dele af den merkantile del af forretningsverdenen. Det er nemlig ikke kun NGO´er og virksomheder med en grøn profil, som er interesseret i at udvise en idealistisk profil. Turen er nu også kommet til bl.a. københavnske caféer og lige så virksomheder med milliardoverskud. De fokuserer på vækst gennem idealistiske projekter, som skal fremme et socialt formål. Eksempelvis når man går ind på Toms Gruppens hjemmeside: Her vil man straks kunne finde fanebladet ”Vores ansvar”, og et banner, der roterer med bl.a. informationer om Fair Trade samt Toms Gruppens støtter FN’s 2015 mål (Red: 189 af verdens lande satte sig i 2000, 8 mål, som skal forbedre forholdene for verdens fattigste, målene er: Fattigdom, Uddannelse, Ligestilling, Børnedødelighed etc.).

(Læs mere…)

Manglen på relevans har store konsekvenser for spørgeskemaundersøgelser

4.03.2009 kl.09:53 af Carsten Pahlke

I følge en artikel i Berlingske Business d. 2. marts, er den danske befolkning generelt mere modvillig overfor at svare på spørgeskemaer end for år tilbage: Kun hver tredje lyster i dag at afgive sit svar. I artiklen konkluderes det da også, at mange virksomheder har været for forkælede og at den positive holdning til undersøgelser og uprovokeret kontakt i al almindelighed er vendt – folk gider ikke længere forstyrres i tide og utide.

(Læs mere…)

Få større sikkerhed i tests og uadresserede mailings

3.03.2009 kl.14:04 af Kim Lerborg

Vi ved allesammen hvordan man tester i adresserede mailings, e-mails osv. Og de fleste har også i uadresserede mailings prøvet at finde to områder eller flere, der ligner hinanden for at teste tilbud, budskaber, gaver eller lignende. Men man sidder dog ofte tilbage med den usikkerhed, om der nu kunne være så store forskelligheder i områderne, at testen ikke er 100% repræsentativ, og dermed ikke 100% sikker.

Men ved at få trykkerierne til at blande testvarianterne, på pallerne i stød af f.eks. 50 eller 100 mailings pr. stød for en lille ekstraomkostning, kan man opnå at posten ude på de enkelte posthuse, uden de ved det, sørger for at husstandene i de enkelte områder får en blanding af varianterne. Derved blive testen så repræsentativ som muligt, og der opnås en større sikkerhed for, at testresultaterne er til at stole på.

(Læs mere…)

Etiketter: Testscenarier